Beth Alves – English
Tuesdays in Willimantic, 10:30-11:00 a.m.;
Virtual:
Thursdays 11:00-noon;
Fridays, 10:00-11:30a.m.
Also available by appointment.
Jon Andersen – English
Mondays and Wednesdays, in Willimantic, 4:00-5:30 p.m.;
Tuesdays in Danielson, 11:00-12:00 p.m.
William Army – History
Mondays and Wednesdays, 9:30-11:00 a.m. and 12:30-2:00p.m.;
Also, by appointment
Jayne Battye – Social Science
Tuesdays, 3:30-5:30 p.m.;
Fridays, 12:00-1:00 p.m.
Shelley Buchbinder – Human Services
In Willimantic:
Wednesdays, 2:00-3:30 p.m.;
In Danielson:
Thursdays, 3:00-3:45 p.m. and 6:45-7:30 p.m.
Jane Carey – English
Virtual:
Mondays and Fridays, 12:30 – 2:00 p.m.;
Also, by appointment
Ling-chuan Chu – Psychology
Tuesdays, Wednesdays and Thursdays, 2:00-3:00 p.m.
Brian Clinton – Medical Assisting and Allied Health
Mondays and Wednesdays, 2:00-3:30 p.m.
Brian Donohue-Lynch – Behavioral and Social Sciences
Mondays and Wednesdays, 11:00- 12:00 p.m.
Tuesdays, and Thursdays, 3:30- 4:30 p.m.;
Also, by appointment
Elizabeth Dubofsky-Porter – Allied Health
Mondays and Wednesdays, 1:00-2:30 p.m.;
Also, by Appointment
Elkin Espitia-Loaiza – Spanish, ESL
Mondays and Wednesdays – Room 100J (Willimantic)
4:00 p.m. – 5:00 p.m.
Tuesdays and Thursdays – 203B (Danielson)
11:30 a.m. – 12:30 p.m., other times by appointment in person or TEAMS
Germain, Norly – Math
Mondays and Wednesdays, 4:00- 5:00 p.m.
Virtually, Fridays, 11:00 – 1:00 p.m.
Or by Appointment
Brian Kaufman – English
Mondays and Wednesdays, 8:50- 9:20 a.m. and 12:30-1:00p.m.
Tuesdays and Thursdays, 8:50-9:20 a.m.;
Or by Appointment via Blackboard Collaborate
Jane Knapp– Cannabis Studies
Mondays, 4:00-5:00 p.m.;
Tuesdays, 12:00- 2:00 p.m.;
Also available virtually by appointment
Philip Lemieux – Advanced Manufacturing
Mondays, Wednesdays, and Thursdays 2:00-3:00 p.m.
John Lewis – Chemistry
Mondays and Wednesdays, 12:00- 1:30 p.m.
Mark Lowe – Humanities
Mondays and Wednesdays, 10:30- 12:00 p.m.
William McManus – Manufacturing
Tuesdays, Wednesdays, and Thursdays, 3:00-3:30 p.m.
Jennifer Oliver – Business
Mondays, 8:00- 9:30 a.m.;
Wednesdays, 10:45- 11:15 a.m.
Erin Pagano – Business
Wednesdays, 12:30-3:30 p.m.;
Virtual: By appointment – send an email to schedule
Chris Parden – Computer Science
Tuesdays, 10:00-1:00 p.m.
Melissa Philion – Biology
Mondays, 1:00-2:00 p.m. (Virtual)
Wednesdays, 10:00- 12:00 p.m. (on Campus)
Jessica Porzuczuek – Art
Tuesdays, 12:00-3:00 p.m.;
or by appointment
Debbie Rimkus – Developmental Math
Tuesdays, and Thursdays in Danielson, 8:45- 9:30 a.m.;
Tuesdays, and Thursdays in Willimantic, 4:45- 5:30 p.m.
Cindy Shirshac – Early Childhood Education
Mondays, 10:00 – 2:00 p.m.; or by appointment
Timothy Shizume – Medical Lab Technician
Mondays and Wednesdays, 11:30-12:30p.m. and 3:00-4:00 p.m.
Jakob Spjut – Engineering Science
Wednesdays, 2:00 -3:00 p.m.;
Thursdays, 10:30-12:30 p.m.
Sara Van Orden – Biology
Tuesdays, and Thursdays, 4:30- 5:30 p.m.
Online Wednesdays 9:00-10:00 a.m.; 6:00 – 7:00p.m.
Denise Walsh – Math
Tuesdays and Thursdays, 10:00 – 11:00 am
Online via Collaborate:
Wednesdays, 2:30 – 3:30 p.m.
Kudzai Zvoma – Math
Mondays and Wednesdays, 3:30 – 4:00 pm and 6:00-7:00 p.m.;
Online – Tuesdays and Thursdays, 2:30 – 3:30 pm