quinebaug valley community college

Scholarships

2017 QVCC Foundation Scholarship Recipients

Dr. Frank Aleman Scholarship
Brandon Remington, Moosup

ALTRUSA International of Northeastern Connecticut Scholarship
Paulette Blagburn, Putnam

Archambault-Beauchamp Scholarship
Claudia Davis, Brooklyn
Margaret Rempel, Willimantic

bankHOMETOWN Scholarship
Sarrah Berkery and Anthony Sychevsky, Danielson
Denise Castellani-Frink and Elijah Dufour, Woodstock
Elaina Becher, Brooklyn

Richard C. Berry Memorial Scholarship
Israel Branham, Willimantic

David T. Britland Memorial Scholarship
Hunter Raymond, Grosvenordale

David & Nancy Bull Scholarship
Jeffrey Draper, Woodstock

Burke Memorial Scholarship
Juana Paredes, Ashford

Rhoda L. & David T. Chase Scholarship – Academic Achievement
Stephen Jacobsen, Bolton

Rhoda L. & David T. Chase Scholarship – Motivation
Kayla Levesque, Danielson

Elizabeth Czepiel Memorial Scholarship
Deneuve Mazarine Hernandez, Griswold

Joan Dash Scholarship
Patricia Dawson, Willimantic

Michael F. Davis Memorial Scholarship
Olivia Hussey, Putnam

Day Kimball Healthcare Scholarship
Angela Ambenge, Mansfield Center

Demers Family Scholarship
Theodore Rizer, Plainfield

Ryan S. Doyle Memorial Scholarship
Erin Carlson, Woodstock
Marissa Herring, Brooklyn
Genie Johnson, Woodstock
Ashley Spalty, Danielson
Paul Vertefeuille, Ashford

Dr. Carlee R. & Michael J. Drummer President’s Scholarship
Heather Rizer, Plainfield

Mary Espinola Memorial Scholarship
Valerie Schrump, Putnam

Exchange Club of Northeast CT’s Norman Corriveau Scholarship
Sean Plante, Willimantic

Joan F. Golrick Memorial Scholarship
Matthew Sandage, Central Village

Betty & Newell Hale Scholarship
Kate Crescenzo and Christina Haynes, Willimantic

W. H. G. Herklots Family Scholarship
Abigail Frink, Woodstock
Zachary Moore, Sterling

Jewett City Savings Bank Scholarship
Matthew Sandage, Central Village

John J. “Bud” Keenan Memorial Scholarship
James Kania, Danielson

Keith John Kipper Memorial Scholarship
Estela Hernandez, Willimantic

George & Demeter Lakatzis Scholarship
Caitlin Martell, Danielson

Maria Angelos & George Lakatzis Scholarship
Michaela Grimaldi, Plainfield

Hans Langhammer Scholarship
Zachary Bernard, Danielson

Rose Bove La Rose & Normand O. La Rose Scholarship
Robin Vaudrain, Putnam

LiR Scholarship
Leah Jackson, Quinebaug
Juliana Sliva, Brooklyn

May & Frank Messinger Memorial Scholarship
Kerrie Karwoski, Coventry

Emil & Alice Miller Memorial Scholarship
Cory Ouillette, Dayville

Dr. Robert E. & Sylvia M. Miller Scholarship
Taylor Lynn Copeland, Putnam

Barbara Morowski Memorial Scholarship
Kendra Roach, Plainfield

Virginia Atsales Moumouris Memorial Scholarship
Sahireliz Rios Bravo, Willimantic

Moumouris Dykstra Family Scholarship
Starrie-Anne Alemian, Danielson

Northeastern Connecticut Arts Council Scholarship
Kendra Roach, Plainfield

Northeastern Connecticut Chamber of Commerce Scholarship
Hanna Rouillard, Sterling
Karyn Stamper, Central Village

Northeast Opportunities for Wellness Norman Corriveau Scholarship
Jade Beltrami, Pomfret Center

Dr. Lynn Pasquerella ’78 & John Kuchle Scholarship
Heather Vogt, Brooklyn

Putnam Rotary Gerry Cotnoir Scholarship
Charles Blagburn, Putnam

Alice & Lionel Romney Memorial Scholarship
Yasmin Garcia-Juarez, Willimantic

Rooke-Norman Women’s Opportunity Scholarship
Maria Paula Argueta and Milagro Velasquez, Willimantic

Rotaract Mal Schumann Memorial Scholarship
Luke Stanislawski, Dayville

Kathleen A. Russell Memorial Scholarship
Angela Ambenge, Mansfield Center

William & Dorothy St. Onge Memorial Scholarship
Fabiola Gonzales, Willimantic

Savings Institute Bank & Trust Scholarship
Megan Hyatt, Dayville

Norma & David Senger Family Scholarship
Zulma Montalvo, Ashford

A.L. Simonds Memorial Scholarship
Jenna Haines, Brooklyn
RoxAnn Huckaby, Putnam
Jacqueline Varin, Danielson

Spirol International Corporation Scholarship
Joshua Allen, North Grosvenordale
Kristina Davenport, Chaplin

Thompson Lions Club Scholarship
Demetri Arsenault, North Grosvenordale

Tracey Thompson Memorial Scholarship
Amanda Cole, Lebanon

Steven & Marjolaine Townsend Business Scholarship
Marissa Grimaldi, Plainfield
William Matthias, Putnam
Lacey Mortenson, Ashford
Ashley Palozie, Willington
Patty Pescatello and Michael Wetherell, Brooklyn
Christina Small, Danielson
Ashley Vincent, Willimantic

Steven & Marjolaine Townsend Fine Arts Scholarship
Alyssa Becker, Pomfret
Christopher Bernier, Dayville
Roger Brodeur, Ethan Bruso and Ian Hussey, Putnam
Antonia Carminati, Woodstock
Allison Keeling and Courtney Normandie, Danielson
Katrina Zannini, Brooklyn

Steven & Marjolaine Townsend Liberal Arts & Sciences Scholarship
Meaghan Bellavance and Kathy Wu, Danielson
Skye Budney, Lebanon
Jon-Luc Cournoyer, Woodstock
Victoria DeJesus, Willimantic
Alexander Iamartino, Thompson
Kiana Percy, Eastford
Michaela Rouillard, Sterling
Peter Ujj, Cranston, RI
Marcella Vertefeuille, Ashford

Steven & Marjolaine Townsend United States Veterans Scholarship
Ashley Finley, Oneco
Sherry Lowe, Brooklyn
Jotham Reynolds, Woodstock

United Natural Foods Scholarship
Emily Stewart, Storrs
Viengsamay Maligna, Danielson

Jeanne L. Zesut Northeastern Connecticut Human Resources Association Scholarship
Valerie Schrump, Putnam